Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 33 549 | 26 863 | 26 586 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 381 | -2 469 | -146 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 058 | -6 449 | -4 333 |
| Årets resultat (tkr) | 1 188 | 1 165 | 1 009 |
| Summa tillgångar (tkr) | 104 651 | 125 459 | 129 812 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 33 549 | 26 863 | 26 586 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 381 | -2 469 | -146 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 058 | -6 449 | -4 333 |
| Årets resultat (tkr) | 1 188 | 1 165 | 1 009 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 100 996 | 104 063 | 107 496 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 655 | 21 396 | 22 316 |
| Tillgångar (tkr) | 104 651 | 125 459 | 129 812 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 10 537 | 39 349 | 38 185 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 77 581 | 76 607 | 76 095 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 16 533 | 9 503 | 15 533 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 104 651 | 125 459 | 129 812 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 3 767 | 3 630 | 3 179 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 419 | 1 417 | 1 048 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 30 000 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 8 | 8 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 194 | 3 358 | 3 798 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 648 | 631 | 604 |
| Vinstmarginal | 13.1% | -9.2% | -0.6% |
| Soliditet | 10.1% | 31.4% | 29.4% |
| Kassalikviditet | 22.1% | 225.2% | 143.7% |
Leksands If Fastighets AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Leksands IF Ishockey AB (publ) och koncernmoderbolag är Leksands Idrottsförening Ishockey. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2023-04.
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.